en iyi tarihi filmler imdb CViy18bQ
en iyi tarihi filmler imdb CViy18bQ

En İyi Tarihi Filmler (IMDB)

Uzman Tarih Blog‘da bu konumuzda IMDB’ye göre en yüksek puanlı 7 tarihi filmi aktaracağız.

1-) Schindler’in Listesi

Yapım Yılı: 1993 | IMDB Puanı: 8.9

Schindler’in Listesi filminde, 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altında olan Polonya’da sanayici olan Oskar Schindler’in fabrikada 1100 Yahudi’yi çalıştırıp onların hayatlarını kurtarması anlatılıyor.

2-) Hamilton

Yapım Yılı: 2020 | IMDB Puanı: 8.5

Hamilton filmi, Amerika’nın önde gelen kurucu babalarından ve ilk Hazine Bakanı olan Alexander Hamilton’un hayat hikayesini konu almaktadır.

3-) Ayla

Yapım Yılı: 2017 | IMDB Puanı: 8.4

Ayla Filmi, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Kore Savaşı’na giden Türk Astsubay Süleyman savaş alanında 5 yaşındaki Koreli bir kızı kurtarır. Koreli bu kız çocuğu konuşmadığı için kıza Ayla ismini verirler. Ayla kısa süre içinde birliğin neşesi olur ve Süleyman ile Ayla baba-kız gibi olurlar. Türk birliği ülkeye geri çağırılınca Süleyman her yolu denese de Ayla’yı yanına alamaz ve ayrılmak zorunda kalırlar. Seneler sonra Süleyman, Ayla’nın izini bulmaya çalışır.

4-) Cesur Yürek (Braveheart)

Yapım Yılı: 1995 | IMDB Puanı: 8.3

Cesur Yürek; İskoç savaşçı William Wallace’ın, vatanını İngiltere Kralı I. Edward’ın zulmünden kurtarmak için vatandaşlarını bir isyana yönlendirmesini konu alır.

5-) Amadeus

Yapım Yılı: 1984 | IMDB Puanı: 8.3

Amadeus, 18. yüzyılda Viyana’da yaşayan besteciler Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin başından geçenleri konu almaktadır.

6-) Arabistanlı Lawrence

Yapım Yılı: 1962 | IMDB Puanı: 8.3

Arabistanlı Lawrence filmi, bir İngiliz casusu olan Thomas Edward Lawrence’ın Orta Doğu’ya görevle gelip burada Arap kabilelerini Türklere karşı kışkırtmasını ve savaşa sokmasını konu alıyor.

7-) Çöküş

Yapım Yılı: 2004 | IMDB Puanı: 8.2

Çöküş filminde, Adolf Hitler’in sekreteri Traudl Junge’ın gözünden Hitler’in karargahta geçirdiği son günleri anlatılır.

Kaynak: IMDB